Utracone dziedzictwo

Dzięki inicjatywie Pani mgr Lidii Dobrowolskiej z

Towarzystwa Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja”

w sobotę 12 września 2015 roku odbędą się w Topolnie imprezy w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

12.09.2015 – 12.00-15.00 Topolno – kościół p.w. Nawiedzenia NMP (Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych)

Paulińskie skarby sztuki sakralnej w Topolnie – wykład proboszcza i kustosza sanktuarium maryjnego, ks. kanonika Andrzeja Regenta, na temat prac konserwatorskich nad przywracaniem świetności oryginalnego paulińskiego wyposażenia kościoła z końca XVII wieku oraz o ostatnim odkryciu pierwotnych malowideł na emporze muzycznej. Wstępnie potwierdzony został udział w tym wydarzeniu o. prof. Janusza Zbudniewka, historyka Kościoła z Zakonu Paulinów, redaktora naczelnego Roczników Studia Claromontana.

W czasie imprezy będzie możliwość zakupu najnowszego wydania Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu, zawierającego artykuł mgr Lidii Dobrowolskiej p.t. Paulińskie skarby sztuki sakralnej w Topolnie, w świetle odkrycia pierwotnych malowideł.

Koncert p.t. Jedno serce i dusza jedna… w wykonaniu Anny Łęckiej – sopran koloraturowy i Marcina Łęckiego – organy, na instrumencie Wilhelma Sauera z 1900 roku (z XVII-wiecznym prospektem organowym), odrestaurowanym w 2010 roku przez Orgelwerkstatt Christian Scheffler w Sieversdorf, przy współudziale Baltisches Orgel Center w Stralsund i Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

W opisie Fundacji czytamy:

Organy są całościowo zachowanym instrumentem firmy Wilhelm Sauer z Frankfurtu nad Odrą (…) Organy posiadają niepowtarzalne cechy jakości dźwięku, które emanują symfonicznym wydźwiękiem w doskonałym pod względem akustycznym pomieszczeniu kościelnym. (…) Gwizdki organ należą do nielicznych w Polsce oryginalnych, dobrze zachowanych śladów pochodzenia takiego sposobu intonacji i wydobywania dźwięku. Nie należący do konceptu brzmieniowego Sauera prospekt gwizdków stanowi ważny dokument barokowej sztuki i może w nienaruszony sposób zostać wykorzystany jako wzór przy przyszłej rekonstrukcji barokowych organ według toruńskiej tradycji. Nadzwyczajna wartość organ opiera się na jej jednorodności oraz zachowaniu ich oryginalnego stanu. Korzystne położenie kościoła w Topolnie skłania do uczęszczania na koncerty organowe

Galeria zdjęć

wstecz